01 Ara

image_pdfimage_print
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

TEOG yerine gelen sistemin nasıl olacağı liselere nasıl giriş yapılacağı öğrenciler ve veliler tarafından merakla bekleniyordu. Milli Eğitim Müsteşarı Yusuf Tekin, TEOG yerine gelen liseye giriş yeni sistemle ilgili bilgileri paylaştı. Tekin, Öğrenci arkadaşlarımıza her okul türünden en az 3 tane tercih yapma imkânı tanıyacağız. Anadolu liselerimiz, mes­leki ve teknik eğitim kurumlarımız, bir de imam hatip liselerimiz var. Öğrenciye her okul türünden minimum 3 tane ter­cih sunacağız. Bunların arasından da öğrencilerin beş tercih yapabileceğini belirterek, “Tercihte yoğunluk olursa evi en yakın öğrenci şanslı” dedi.

Soru dağılımlarına bakıldığı zaman, sorular 20 Fen, 20 Matematik, 20 Türkçe, 10 İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 10 da Yabancı Dil olmak üzere 6 branştan çıkacak. Tek oturumda 90 soru için 135 dakika verilecek. Sorular sadece 8’inci sınıf müfredatını kapsayacak ve açık uçlu soru olmayacak. Örnek sorular ve eğitim bölgeleri Aralıkta ayında açıklanacak.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 5 Kasım’da, liselere geçişte uygulanacak sistemi açıklamıştı. Ancak bu açıklamada, öğrencilerin yüzde 90’nın mahallesindeki okullara gideceği, en çok talep gören okullara ise sınavla öğrenci alınacağı belirtilirken, okul başarı puanına dair bilgi verilmemişti.    Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı, “Okul başarı puanı, sınavla öğrenci alacak liselere yerleştirmede etkili olmayacak. Bu okullara sadece sınav sonuçlarına göre öğrenci alınacak.” dedi.

Pansiyonlu okullara gitmeyi kabul edenler 5+5 tercih yapabilecek.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.