BİR ORGAN…BİR CAN…

TED KART’LA ALIŞ-VERİŞ DÖNEMİ BAŞLAMIŞTIR
8 Kasım 2013
“ O” HER ZAMAN YÜREĞİMİZDE…
10 Kasım 2013

Organ naklinin anlamı ve önemini anlatmak, organ naklini yasal ve tıbbı olanaklarla çözmek, organ bekleyen binlerce hastaya derman olabilmek için, 3-9 Kasım tarihleri  Organ Nakli Haftası olarak ilan edilmiştir. Organ Bağışı haftasında, Erciyes Üniversitesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Zeki YILMAZ öğrencilerimize organ naklinin önemi ile ilgili seminer verdi.
Seminerde  Prof. Dr. Zeki YILMAZ, yurdumuzun her yerinde organları işlevini yitirmiş, makinelere bağlı olarak hayatlarını sürdüren çok sayıda hasta olduğunu, her yaştan binlerce hastanın, organ nakli için sıra beklediğini belirtti. Ülkemizde kalp, böbrek, karaciğer, ilik nakli ve kornea gibi organların naklinin başarıyla yapıldığını, yaşayan bir kişiden alınan bir organın bir başka kişiye, bir ölüden alınan organların ise birçok kişiye hayat verdiğini söyledi. Organ verenin yaşamını sona erdirecek veya tehlikeye sokacak organ alınmasının yasak olduğunu, sağlıklı ve 18 yaşını doldurmuş kişilerin en az iki tanık önünde, yazılı ve imzalı izin belgesi vermesiyle ve bu izinin doktor tarafından onaylanması durumunda organ bağışı yapılabileceğini vurguladı. Organ naklinin, bu iş için yetiştirilmiş uzman personel, araç ve gereçleri olan sağlık kurumlarında yapılabileceğini anlattı.
Seminer sonunda öğrencilerimizin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Zeki YILMAZ’ a teşekkürlerimizi sunmak amacıyla öğrencimiz çiçek takdim etti.


Ansolon