Ben İyi Bir Arkadaş mıyım?

8. Sınıflar TOEFL JUNIOR Sınavı Hakkında Duyuru
21 Kasım 2017
9. Sınıflar Veli Toplantısı
22 Kasım 2017

dav

Arkadaşlık yaşa, cinsiyete, ekonomik duruma, yaşam stiline, ülkeye bağlı kalmaksızın tüm insanların ihtiyaç duyduğu evrensel bir sosyal ilişkidir. Çocuklarımız, arkadaş edinmeye başladıkları andan itibaren birçok kazanım elde etmeye başlarlar. Örneğin, bazen yiyeceğini bir arkadaşıyla paylaşmayı, arkadaşı zor durumdayken ona yardım etmeyi, arkadaşıyla empati kurmayı, oyunların kuralları olduğunu ve o kurallara uymak gerektiğini çocuklar arkadaş ilişkileri aracılığıyla öğrenir.

TED Kayseri Koleji Vakfı Özel Ortaokulu’nda 5. Ve 6. sınıflarımızla yaptığımız ‘Arkadaşlık’ çalışmasında arkadaşlığın temel ilkeleri olan paylaşmak, sır tutmak, sevgi, saygı duymak, yardım etmek, dertleşmek, hoşgörü ve uyumun önemi öğrencilerimize anlatıldı. Her insanın iyi ve kötü yanları olabileceği, eğer sürekli insanların kötü yanlarını görürsek arkadaş sayımızın azalacağı ve önemli olan şeyin kusurlarına rağmen arkadaşlarımıza hoşgörü ve sevgi ile yaklaşmak olduğu öğrencilerimize anlatıldı. Bu dersimizle öğrencilerimizin kafasında “Sen nasıl bir arkadaşsın?” ve “Sence daha iyi bir arkadaş olabilmek için kendinde değiştirmen gereken şeyler var mı?” sorularını uyandırmış olduk.

Dersin sonunda öğrencilerimiz arkadaşlıkla ilgili kendi düşüncelerini dağıttığımız kartlara yazıyla ve resimlerle aktardılar. 5. Ve 6. sınıflardan topladığımız kartları Rehberlik Panosuna astık.


Ansolon