RENKLİ MATEMATİK DÜNYASI’NA YOLCULUK-İSTANBUL GEZİSİ

VIII. TED ELT Konferansı
17 Mayıs 2016
“PAYLAŞMAK CÖMERTLİKTİR”
17 Mayıs 2016

“İnsanlar, kendi deneyimleriyle yaşadıklarını açıklıkla anlayabilirler.”  Yapılandırmacı eğitim amaçları doğrultusunda öğrencilerimizin deneyimlerini esas alarak kalıcı öğrenmeler gerçekleştirebilmeleri, matematiğe dokunabilmeleri, öğrendikleri soyut kavramlarla günlük hayat içerisinde nerede ve nasıl karşılaştıklarının farkına varabilmelerinin amaçlandığı 7. Sınıflar “RENKLİ MATEMATİK DÜNYASI’NA YOLCULUK-İSTANBUL” müze eğitim gezisi oldukça keyifli ve etkili bir program dâhilinde gerçekleştirildi.

Gezimiz 13 Mayıs 2016 tarihinde saat 09.00’da “Miniatürk” gezisi ile başladı. Miniatürk’te bir açık hava müzesi atmosferinde, öğrencilerimiz Anadolu, İstanbul ve eski Osmanlı coğrafyasından eserleri incelediler. Miniatürk gezisinin ardından öğle yemeği için İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsüne geçildi. Öğrencilerimiz ile yemek sonrasında “RENKLİ MATEMATİK DÜNYASI’NA YOLCULUK müze eğitimi için Rahmi M. Koç Müzesi’ne hareket edildi.  Eğitmenler eşliğinde hazırlanan deney masalarında, renkli ve eğlenceli cisimlere dokunarak keyifle deney yapan öğrencilerimiz dev sabun köpüğünün içerisine kendilerini hapsedip Plato kanunları hakkında bilgi sahibi oldular,  Mimar Sinan’ın köprülerinin sırrını çözdüler, Leonardo da Vinci’nin Haliç için tasarladığı köprünün detaylarını görüp kendi köprülerini inşa ettiler; farklı boyutlarda dişli çarkları bir araya getirip doğru bir şekilde dönmesini sağlayarak basit makinelerin temelini işleyiş biçimlerini öğrendiler;
sihirli aynalarda oluşan görüntülerin aynaların arasındaki açılarla ilgisi olduğunu keşfedip, örüntünün ne olduğunu bir yap-bozla, olasılığın ne olduğunu bir beste yaparak, Pisagor Teoreminin ispatını deneyerek matematiğin eğlenceli yönüyle tanışma fırsatını elde ettiler.    Matematik eğitimlerinin yanı sıra öğrencilerimiz fen deneylerine katılarak basit makinelerin çalışma prensipleri üzerine deneyler gerçekleştirdiler. Rahmi M Koç müzesinde düzenlenen geziler ile öğrencilerimiz müze eğitimlerini tamamladılar. Rahmi M. Koç Müzesi’nindeki eğitimler sonrasında 1453 Panaroma Tarih Müzesi ziyaret edildi ve öğrencilerimiz Fatih Sultan Mehmet‘in İstanbul’u fethedişinin temsilini ses ve görüntü efektleri eşliğinde gözlemlediler. Öğrencilerimizin büyük bir keyifle ve eğlenerek geçirdikleri günün sonunda akşam yemeği için Aqua Florya alışveriş merkezine gidildi. Akşam yemeğinin ardından verilen serbest zaman ile öğrencilerimiz günün yorgunluğu attılar.

Eğlenerek, yaşayarak ve deneyimleyerek öğrenmeyi amaçladığımız gezi programımız hafızalarda yer edecek güzel anılar ile Kayseri’ye dönüş yolculuğu sonunda tamamlandı.

 


Ansolon